Popularne kryptowaluty
O kryptowalutach jest ostatnio bardzo głośno. Wiele się mówi o ich kursach, najczęściej nagłówki na wielu stronach internetowych okupuje popularny Bitcoin, który zyskuje na wartości bardziej, niż ktokolwiek by się spodziewał. Wraz z utrzymanymi w sensacyjnym tonie doniesieniami o Bitcoinie często wspomina się też o koparkach kryptowalut. O urządzeniach tych z pewnością słyszeli też gracze, bowiem rynek koparek kryptowalut obecnie wsysa praktycznie wszystkie nowe i wydajne karty graficzne, jakie można kupić. Dla samych graczy niewiele już zostaje, a i wówczas zapłacić trzeba krocie…
Czym więc są ów tajemnicze koparki kryptowalut?
Zacząć może należy do pytania: Czym jest samo kopanie kryptowalut? Kryptowaluty to pieniądze cyfrowe, istniejące jedynie wirtualnie, ale ich wartość jest już jak najbardziej realna, choć może podlegać znacznym wahaniom. Oprócz wspomnianego Bitcoina istnieje jeszcze szereg innych kryptowalut. Wszystkie one opierają się na tzw. łańcuchu bloków (blockchainie). Aby cały system działał, potrzebna jest ogromna moc obliczeniowa. Niezbędne obliczenia wykonywane są w rozproszonej architekturze i na maszynach udostępnionych przez użytkowników włączonych w tą sieć. Za udostępnianie moc obliczeniowej swojego komputera zostajemy wynagrodzeni cyfrową walutą. To właśnie jest kopanie kryptowaluty.
Czym jest więc sama koparka? Na dobrą sprawę może to być zwykły pecet lub laptop, tyle że w takim przypadku zysk z „wykopanej” kryptowaluty jest mizerny, a często nie przekracza kosztów, jakie poniesiemy za energię elektryczną. Jest to więc zupełnie nieopłacalne. Choć w sieci krążą wirusy, które po zainfekowaniu komputera wykorzystują jego moc obliczeniową do kopania kryptowalut. Z licznych zainfekowanych maszyn cyberprzestępcy mogą wówczas czerpać konkretny zysk. To jednak skrajny przypadek. Ogólnie obliczenia niezbędne do funkcjonowania cyfrowych kryptowalut wykonują specjalne maszyny, zwane koparkami kryptowalut, które skonstruowane są w tym jednym konkretnym celu. Nie są to zwykłe pecety. Mogą to być koparki ASIC. Wykorzystane w nich układy są zaprojektowane specjalnie pod daną kryptowalutę. Są wydajne, energooszczędne i kompaktowe. Jednak ich mała uniwersalność sprawia, że nie są szczególnie popularne. Typowym rozwiązaniem są koparki GPU, wykorzystujące moc obliczeniową kart graficznych. Dlaczego akurat ich? Cóż, w komputerze zamontować możemy jeden procesor, natomiast odpowiednio skonstruowana płyta główna pozwoli na podłączenie licznych kart graficznych, które będą działały wspólnie, tworząc wydajne urządzenie do kopania kryptowalut. Taka płyta posiada po prostu liczne porty PCI-E, pod które możemy podpiąć karty graficzne. Sprawdzą się tu jednak tylko najnowsze i najlepsze karty graficzne – pozostałe będą zbyt mało energooszczędne i wydajne, by kopanie kryptowalut z ich użyciem się opłacało. Dlatego na potrzeby koparek kryptowalut tak chętnie i właściwie na pniu wykupywane są wszystkie dostępne na rynku karty graficzne. Taki popyt winduje oczywiście ich ceny.
Wydajność koparki krypto
Jednostka wydajności koparki są hasze na sekundę (H/s). Częstym przypadkiem jest łączenie wielu koparek kryptowalut, co określa się jako kopalnie kryptowalut, bądź pole wydobywcze.
Cały rynek koparek kryptowalut to zjawisko stosunkowo nowe (jak i same kryptowaluty). Cechuje się przy tym znaczną dynamiką i zmiennością. Niemniej jest to coraz popularniejszy sposób zarabiania pieniędzy.
Koparki, koparki, a grac nie ma na czym