Teoretycznie i policjanci, i prywatni detektywi zajmują się rozwiązywaniem różnych tajemniczych i nietypowych spraw, ale w rzeczywistości ich prace są zupełnie inne. Prywatny detektyw w żadnym wypadku nie jest policjantem i na odwrót ta zasada też nie działa.

Detektywi w Polsce zajmują się raczej załatwianiem tych drobniejszych i mniej poważnych spraw, otrzymywanych nie od instytucji, a od osób zupełnie prywatnych. Detektywom pewnych działań wręcz nie wolno przeprowadzać. Nie mogą oni stosować co niektórych środków technicznych, które są w rękach policji, czyli organów ścigania. Mają więc nieraz trudniejsze zadanie, bo muszą dochodzić do różnych rzeczy wyłącznie przy pomocy swojej kreatywności i pomysłowości. To właśnie sprawia, że praca prywatnych detektywów nieraz jest trudniejsza od pracy typowego policjanta, choć trzeba to też podkreślić, że przedstawiciele tych dwóch branż zawodowych jak najbardziej mogą ze sobą współpracować i często tak to właśnie wygląda.

Informacje na temat prawa i działań policyjnych przeczytasz tez na rudainfo.pl.

Większość osób wykonuje swoje prace tak po prostu dla pieniędzy, ale akurat praca detektywa trochę różni się od takiej typowej pracy zarobkowej. Nierzadko zajmują się nią ludzie z powołania. Oni często nie robią tego dla pieniędzy, a przynajmniej nie wyłącznie dla pieniędzy, bo dużo ważniejsza jest dla nich możliwość świadczenia pomocy na rzecz innych osób. Usługi detektywistyczne są przecież bardzo pomocne i bardzo przydatne. Nieraz okazują się ostatnią deską ratunku w momencie, gdy policja zaczyna zawodzić, a sprawa wciąż nie jest rozwiązana. Prywatny detektyw, który naprawdę lubi swoją pracę, zawsze będzie odczuwać ogromną satysfakcję, gdy tylko uda mu się doprowadzić jakąś sprawę do końca i rozwikłać zagadkę. A to ważne, by jednak osiągać to samozadowolenie w ramach wykonywanego zawodu. Pieniądze nie powinny być w życiu najważniejsze.